Bot Nedir?

Bot en kısa tanımınıyla fiziksel bir varlığı olmayan robottur. Messenger ve Google Assistant botları ise sizin yerinize kullanıcılarınızla konuşan, çeşitli işlemler yapan yazılımlardır.

Bot'ların Tarihçesi

1966 Eliza
1950'li ve 60'lı yıllarda, bilgisayar bilimcileri Alan Turing ve Joseph Weizenbaum, insanlar gibi konuşabilen ve sohbet eden, ilk chatbot programı olan Eliza ile alakalı çalışmalar yürütüyordu. Eliza, şimdiye kadar kodlanmış ilk chatbot olarak tarihin sayfalarında yerini aldı. 1966'da Joseph Weizenbaum tarafından keşfedilen Eliza, sadece 200 satırlık kod kullanarak, bir terapistin dilini taklit etti.

1972 Parry
Parry, 1972 yılında psikiyatrist Kenneth Colby tarafından geliştirilen bir chatbot programı olarak kabul ediliyor. Parry, paranoid şizofreni hastasını taklit etmeye çalıştı. Bu program Eliza'ya kıyasla çok daha ciddi ve gelişmiş bir programdı. Bu nedenle de “Davranışları olan Eliza” olarak adlandırılıyordu.

1988 Jabberwacky
Jabberwacky, 1988 yılında İngiliz programcı Rollo Carpenter tarafından oluşturulmuş bir sohbet botu olarak kabul ediliyor. Bu chatbotun hedefi ise “Doğal insan sohbetlerini ilginç, eğlenceli ve esprili bir şekilde simüle etmek” olarak belirtiliyordu. Jabberwacky, insan etkileşimi yoluyla yapay bir zeka yaratma girişiminde bulunan erken tasarımlardan birisi olarak kabul edili

1991 Dr. Sbaitso
Dr. Sbaitso, MS DOS tabanlı kişisel bilgisayarlar için Creative Labs tarafından 1991'de yayımlanan bir yapay zeka konuşma sentez programı olarak bilinmektedir. Bu program, kullanıcılarla bir psikolog gibi konuşuyordu ama bu konudaki beklentileri karşılayamadı.

1995 A.L.I.C.E.
Alicebot olarak da adlandırılan A.L.I.C.E. model eşleştirme kuralları uygulayarak bir insanla konuşma yapan bir programdır. Joseph Weizenbaum’un klasik ELIZA programından esinlenmiştir. Kendi türünün en güçlü programlarından biridir.

2001 Smarterchild
SmarterChild, ActiveBuddy, Inc. tarafından üretilmiş bir chatbottur. Genellikle Mesajlaşma ve SMS ağlarında kullanılıyordu. Apple’ın Siri’si ve Samsung’un S Voice’ı ile benzer özellikler taşımaktaydı.

2006 IBM Watson
Watson, IBM tarafından geliştirilen, doğal dilde hazırlanmış sorulara cevap verebilecek bir bilgisayar sistemi olarak kabul edilmektedir. Bu sohbet botu Jeopardy yarışması testi ile ilgili soruları yanıtlamak için özel olarak geliştirildi ve birçok ödül kazandı.

2010 Siri
Apple’ın kişisel asistan görevini yapan sohbet programı Siri, son zamanların en iyi botlarından birisi olarak kabul edilmektedir. Siri kullanıcı tarafından yöneltilen istekleri Internet hizmetine devrederek soruları yanıtlamak, önerilerde bulunmak ve eylemler gerçekleştirmek için sesli sorgular ve doğal dil kullanıcı arabirimi kullanmaktadır.

2012 Google Now
Google Now yani diğer adıyla Google Asistan, Google tarafından geliştirilen akıllı kişisel asistandır. Android ve iOS için Google uygulamasında kullanılabilir. Google Asistan, kullanıcının isteklerini web hizmetleri grubuna devrederek soruları yanıtlamak, önerilerde bulunmak ve işlemler gerçekleştirmek için doğal dil kullanıcı ara yüzü ile çalışmaktadır.

2015 Alexa
Alexa, Amazon tarafından geliştirilen akıllı bir kişisel asistandır. Sesle etkileşim, müzik çalma, yapılacaklar listeleri oluşturma, alarm ayarlama, podcast yayınlama, sesli kitapları çalma, hava durumu, trafik ve haber gibi gerçek zamanlı bilgileri sunma yeteneklerine sahiptir. Alexa ayrıca ev otomasyon sistemleri ile beraber de kullanılmaktadır.

2016 Cortana
Microsoft tarafından geliştirilen bir kişisel asistandır. Cortana hatırlatıcıları ayarlayabilir, klavye girişi gerektirmeden doğal sesi tanıyabilir ve Bing arama motorundaki bilgileri kullanarak soruları cevaplayabilir.

2016 Tay
Tay, orijinal olarak Microsoft tarafından Twitter üzerinden 23 Mart 2016'da yayımlanan yapay bir sohbet botuydu. İletişime geçtiği insanların etkisiyle bir anda ırkçı söylemlerde bulunmaya başlayınca proje durduruldu.

2016 Messenger Bot'ları
Facebook, 2016 Nisan ayında Messenger platformu üzerinde bot geliştirilmesine imkan verecek yenilikleri duyurdu, kısa süre sonra binlerce bot geliştirilmeye başlansa da 2017 ortalarına kadar çok yavaş yayılmaya devam etti. Şimdilerde ise UX devrimini ve yeni fırsatları farkedenler hızla bot geliştirmeye devam ediyorlar.